29. November 2017 - 16:00
Altmarkt, 01067 Dresden, Deutschland
Teilen Sie es auf:

Vánoční trh Striezelmarkt v Drážďanech | Mittwoch, 29. November 2017

🎄 INFORMACE NA: www.drazdany.info/vanoce🎄

Nejstarší německý vánoční trh drážďanský Striezelmarkt (29.11.-24.12.2017) má letos 583 let. Jednu z hlavních atrakcí a oblíbený fotomotiv vánočního trhu představuje 14,61 m vysoká krušnohorská stupňová pyramida. Štrýcl (německy Striezel), adventní pečivo a předchůdce dnešní pravé drážďanské štoly »Dresdner Christstollen«, dal trhu jeho jméno již v pozdním středověku.

Právě drážďanskou štolu budou obyvatelé Drážďan i hosté z celého světa oslavovat při tzv. Štolové slavnosti »Stollenfest«. Její již 24. ročník se koná druhou adventní sobotu (9.12.). Slavnostně vyzdobené koňské spřeží, doprovázené průvodem s více jak 500 aktéry táhne vůz s několikatunovou obří štolou od Rezidenčního zámku historickým centrem až k pódiu na vánočním trhu Striezelmarkt na náměstí Altmarkt. Tam bude gigantické pečivo nakrojeno 1,6 m dlouhým a 12 kilogramů vážícím štolovým nožem, rozporcováno a rozprodáno návštěvníkům slavnosti.

Striezelmarkt nabízí poklady ze saských pekáren a tradiční výrobky řemeslníků z Drážďan a přilehlého okolí. Řezbářské a soustružené zboží z Krušných hor, modrotisk a keramika z Lužice, perník z města perníku Pulsnitz, krajky z Plavna a herrnhutské (ochranovské) adventní hvězdy se těší velké oblibě dnes stejně jako dříve.

Kromě Striezelmarktu je letos v Drážďanech dalších deset různých vánočních trhů. Od temného středověku, který ale až zas tak temný není, až po dřevěné sruby jako na horách, ve stylu Après Ski. Třpytivá vánoční míle vede od hlavního nádraží »Hauptbahnhof« přes Prager Straße k náměstí Altmarkt, kolem kostela Frauenkirche přes náměstí Neumarkt až na druhou stranu Labe k trhu Augustusmarkt a globálně spravedlivému trhu »Fairer Weihnachtsmarkt« na ulici Hauptstraße.

Kultura a požitek jsou v Drážďanech zákonem, zejména v době Vánoc. Proto se koná několik výstav, které dokonale navodí vánoční náladu. Například oblíbená vánoční výstava v Městském muzeu (Stadtmuseum Dresden), věnující se tentokrát dětskému světu hraček. Najdete ji tam pod názvem »Mit Teddy durchs Dresdner Spielzeugland«.

Zatímco venku hřeje na drážďanských vánočních trzích svařené víno a chuťové buňky těší drážďanská vánoční štola, z drážďanských kostelů zní hudba a zpěv. Kromě velkých sborových symfonických adventních a vánočních koncertů v kostele Frauenkirche slibuje i kostel Kreuzkirche vrcholné zážitky při poslechu vánočních melodií.

Okouzlující je v předvánočním čase také návštěva Semperovy opery. Letos budou návštěvníci mimo jiné uneseni do pohádkového světa, kde dobro vítězí nad zlem, operou o Jeníčkovi a Mařence »Hänsel und Gretel« od německého skladatele Humperdincka.

FOTO © Landeshauptstadt Dresden, Sylvio Dittrich